Nagyszerű dolog lenne, ha – akárcsak az elkészítendő ételek alapanyagaiból – motorkerékpárokból is több sorakozna otthon, a háztartásban, és az ember kedve szerint, szabadon összeállíthatná belőlük az ideális kétkerekűt. Felhasználná például a Suzukawa tökéletes párnázatú ülését, a Suzuyama bivalyerős motorját, a Yaonda könnyű felnijeit és a testes WMB plexijét. Effajta mixelésre azonban legfeljebb bontóban van lehetőség. Amúgy azt kell elfogadnunk, amit elénk tesznek a gyártók. Igaz, az utóbbi időben jelentősen felfrissült a középkategóriájú modellek kínálata. A Honda például már tavaly új alumíniumvázzal és a hozzá illő idomzattal látta el bestsellerét, a CBF 600-at. A Kawasaki is átdolgozta nemrégiben az ER-6n-t, a Suzuki és a Yamaha pedig egyenesen két vadonatúj modellel rukkolt elő a Gladius és az XJ6 képében. ABS nélkül egyik sem lépi túl a 2 000 000 forintos árhatárt, blokkolásgátlóval is csak a Kawasaki és a Yamaha kúszik fölé. A Gladius az egyetlen, amely nem rendelkezik ABS-szel, az majd csak az év második felétől lesz rendelhető hozzá.

Vajon mekkora a különbség 72 és 78 lóerő között? Persze másképpen is feltehetnénk a kérdést, igazodva ezzel az örök dilemmához: két- vagy négyhengeres típust érdemes-e választani? A Yamaha és a Honda négyhengerese 78 LE-t teljesít, és ezzel teljes egészében kimeríti az általa képviselt biztosítási kategóriára vonatkozó lóerőlimitet. A Kawasakit és a Suzukit hajtó kéthengeresek névleges teljesítménye egyaránt 72 lóerő. A teljesítménymérő pad tanúsága szerint azonban ennél többet adnak le a valóságban, és igen kicsi a különbség az ER-6n 8600-on felszabadított 74, valamint a Gladius 8300-nál mobilizált 75 lóereje között. Az XJ6 szinte hajszálra ugyanennyit, 74 lóerőt termel ki magából 9700-as percenkénti fordulaton, a Honda pedig 80 LE-t szabadít rá a hátsó kerékre. Már ez is sokat elárul a motorokról, de távolról sem mindent.
Kényelmi szempontból egyértelműen a Suzuki Gladius a sereghajtó. Legalábbis a teszten kipróbált példány a maga keskeny és alacsony ülésével. Nagyobb távolság megtétele után úgy érezni, semmivel sem komfortosabb, mint egy fatörzs, amire állatbőrt terítettek. Szerencsére 64 euró felár ellenében gazdagabban párnázott ülést lehet rendelni a gyártótól, amely a vastagabb tömés miatt 790-ről 810 milliméterre növeli az ülésmagasságot. Az ülőhelyzet is a Gladiuson a legsportosabb, mivel jó messzire előre kell nyúlni a kormányért és alaposan felhúzni a lábakat.
Quo vadis? Irányváltás. Ugyan, ki ne szeretné, hogy pontosan azt csinálja a motorja, amire „utasítja”? Méghozzá ellenkezés nélkül. Az új XJ6 részben megfelel ennek a kívánalomnak. Nincs még egy a vizsgált motorok között, amely hozzá hasonlóan könnyen, biztonságosan és egyszerűen irányítható lenne. Elég csak egy picit húzni a kormányon, és máris – szinte mindenfajta ellenállás nélkül – arra veszi az irányt, amerre a pilóta jónak látja. Ennek is köszönhető, hogy menet közben csaknem fél mázsával könnyebbnek érezni a Yamahát, mint társait. Csupán fokozottan sportos használat alkalmával érződött a puha rugózó elemek negatív hatása, amit abból lehetett leszűrni, hogy nyugtalanná vált a futómű. Rossz minőségű úton ellenben valósággal remekelt, hála a teleszkópvilla és a rugóstag mintaszerű reakciójának.

Az XJ6 fékein alapvetően nincs kifogásolnivaló, de a Hondáéival összehasonlítva kissé tompának tűnnek, és nagyobb erőkifejtést igényel a működtetésük. Nem csoda hát, hogy a CBF egyértelmű győzelmet aratott a fékek értékelésében. Szükség esetén valóban meg lehet úgy zabolázni két ujjal a Hondát, hogy azonnal lecövekeljen.
Jól illik a CBF dinamikus lassulást garantáló fékrendszeréhez a sportosan feszes futómű. Persze ami jó az egyik oldalon, az rossz a másikon: harmadrangú úton nagymértékben mellőznie kell az embernek a menetkényelmet, ugyanis szinte szűretlenül jutnak át a rugóstagon a nagyobb lökések. Ennek ellenére nem lehet panasz a Honda alépítményére. Ez adja a legjobb visszajelzést az útról és garantálja egyúttal a legpontosabb irányíthatóságot, igaz, a CBF kissé makacsabb, mint a Yamaha, nem hagyja magát olyan könnyen irányítani. Ez a tulajdonsága valószínűleg az elavult Bridgestone BT 57 gumik rovására írandó, mivel nem a legelőnyösebbek a menettulajdonságaik.
![]() |
![]() |
![]() |
Honda CBF600N Szinte minden szempontból klasszikus: jól leolvasható hagyományos műszerek, a szokásos pozícióban, oldalt telepített nemesacél kipufogódob, és nagyobb távolságok kényelmes megtételére is kiválóan alkalmas, kétrészes ülés |
![]() |
![]() |
![]() |
Kawasaki ER-6n Látványosnak látványos, de se nem jól elolvasható, se nem különösebben áttekinthető az ER-6n műszeregyüttese. Jobbról nézve szemet gyönyörködtető, balról viszont meglehetősen ormótlan látvány a nemesacél kipufogódob. Az ülőkényelem elfogadható és az utaskapaszkodók is jól használhatók |
Egyébként a lassítás sem erőssége a Gladiusnak, főleg akkor, ha a Honda teljesítményét vesszük alapul. Egyszerűen fogatlan az első fék, amelyen rengeteget lehetne javítani jobban tapadó fékbetétekkel és ABS-szel. Végezetül essék szó a Kawasakiról, amely semmilyen szempontból nem kelt feltűnést. Feszes hangolású futóművének köszönhetően kellőképpen stabil, bár azért hagy némi kívánnivalót maga után a rugózó elemek reakciója. Főleg a tesztmotoron volt szembetűnő, ahogy a sűrű talajbordázat megpattogtatta az első kereket. Vajon a gyártási minőség ingadozásáról lenne szó? Meglehet, hiszen a korábbi tesztek alkalmával nem tűnt fel hasonló jelenség. Közvetlenül teljesíti ugyan a Kawasaki a kormány felől érkező parancsokat, de nem olyan játszi könnyedséggel, mint a Yamaha. Ugyanakkor a legjobban bedönthető a négy modell közül: ha már leér az oldala, akkor onnan saját erőből aligha tudja felállítani a motoros. Kivéve akkor, ha időben fékez, amiben egyébként jó partnere a Kawasaki, még ha nem is annyira kristálytiszta a fék nyomáspontja és a lassulás vehemenciája, mint a CBF esetében.
![]() |
![]() |
![]() |
Suzuki SFV650 Gladius Kecses és funkcionális, de nehezen áttekinthető a Gladius műszercsoportja, melyben egyértelműen a fordulatszámmérő dominál. Merész és lendületes a kipufogódob, de az anyaga valójában csak fényezett acél. Az utasülés a legjobb szándékkal sem nevezhető kényelmesnek |
![]() |
![]() |
![]() |
Yamaha XJ6 Jól leolvasható és áttekinthető, valamint kellően informatív a műszerfal. Olcsó megoldás a szintén csak acél anyagú kipufogódob és az épületlakatos-munka színvonalú fékpedál. Az igazi arcátlanság azonban mégsem ez, hanem a két „utaskapaszkodó”, amelyek legfeljebb a látványnak, nem pedig a használhatóságnak kedveznek |
Kinek mit? Mindegyik más egyéniség. Aki sportos „bringát” keres magának, annak a Suzukit érdemes alaposabban szemügyre vennie. Nem fog csalódni V2-es motorjában. Ha keményebb lenne a rugóstag, jobb lenne az első fék hatásfoka, és ABS-t is tartalmazna a felszereltség, egészen kiváló országúti harcos lenne a Gladius. Azt se feledjük, hogy tökéletesen megfelel kisebb termetű embereknek. A sokat utazóknak a Honda a legjobb választás. Nagy a hatótávolsága, téli útviszonyok közepette és esős időben egyaránt kifogástalanul működik a blokkolásgátlója, továbbá rendkívül stabil a futóműve – egyszóval mindig, minden körülmények között biztonságosan lehet közlekedni a CBF-fel. Mindazoknak, akik a könnyű irányíthatóságot részesítik előnyben, megédesítheti az életét az XJ6: csodálatosan terelhető, jelentős használati értékű, valamint erős, kulturált motorral megáldott kétkerekű. Az EN-6n a megfizethető extravaganciára vágyók igényeit hivatott kielégíteni. Soros kéthengeres motorja épp olyan egyedülálló a kategóriában, mint az oldalt szabadon fekvő rugóstag és a felettébb markáns külső. Nem szabad, hogy bárkit is elrettentsen fura ívben meghajlított kormánya, hiszen biztosan lehet valami hathatós megoldást találni a helyére.
Végeredmény
1. Honda CBF 600
Remek hétköznapi használhatósága miatt megérdemelten lett a teszt győztese. A kelleténél talán valamivel hosszabb végáttételt leszámítva nemigen lehet kifogást találni rajta.
2. Yamaha XJ6
Aligha létezik még egy hasonlóan jól és könnyen irányítható motor, és a négyhengeres is igazi pompás darab. Hogy miért mégsem az első helyen végzett a Yamaha? Azért, mert a Honda nem vétett hibát.
3. Kawasaki ER-6n
Kissé rendhagyó ergonómiája és komfortbeli hiányosságai miatt a harmadik helyre szorult vissza. Az igazat megvallva, hétköznapi használhatóságán is lenne mit javítani.
4. Suzuki Gladius 650
Kár, hogy klassz motorja és vonzó vételára ellenére is csak a negyedik helyen végzett. A jobb eredményhez számos ponton korszerűsített futóműre és ABS-re lenne szüksége.