A tesztet megelőző napokban egy szabad percem sem akadt, úgyhogy nem volt időm még elképzelni sem, hogy mi vár rám. Csak annyit tudtam az Aprilia legújabb superbike-járól, hogy V4-es blokk van benne, és Max Biaggi jól ment vele az első Superbike-vb-futamokon. Ez éppen elég volt ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődésemet, és azonnal igent mondjak a meghívásra.
Misano felé közeledve egyre inkább azon járt a fejem, hogy fog kinézni a motor, milyen lesz vele menni, mennyit próbálgathatom, hagyják-e, hogy állítsak a futóművön, esetleg a vázgeometrián, és milyen gumikkal megyünk majd. Nem vagyok újságíró, úgyhogy nem fogom lefesteni a tájat a misanói pálya körül és hosszasan elmesélni, hogy milyen gyönyörű volt a napfelkelte Riminiben. Motorversenyző vagyok, és legszívesebben azzal kezdeném, hogy azonnal a dolgok közepébe vágva a gépről mesélek.
A három és fél évig tartó fejlesztésben 800 mérnök és több motorversenyző is részt vett
Az esti sajtótájékoztató helyszínére érve az első dolog, amit megláttam, Biaggi motorja volt. Teljesen beleszerettem. Onnantól kezdve nem is nagyon érdekelt, hogy néz ki az utcai változat, eldöntöttem, hogy ez a kétkerekű gyönyörű. Ahogy a fejlesztő mérnököktől megtudtuk, egy üres papírral a kezükben kezdték a gép tervezését, és egyetlen céljuk volt csupán, hogy mindenkinél gyorsabb motort tervezzenek. Ennek érdekében a kezdetektől szorosan együttműködtek a versenycsapattal. A fejlesztésben aktívan részt vett Alex Hoffman volt MotoGP-pilóta is. Ez a hozzáállás nagyon tetszett! Teljesen felvillanyozott. Miután kiderült, hogy egy lámpával és tükrökkel felszerelt versenymotorról van szó, aminek semmi köze egy utcai kiadáshoz, alig győztem kivárni a másnapi tesztet. Legszívesebben előre tekertem volna az időt.
A tervezők első számú célja, hogy az RSV4 legyen a leggyorsabb a pályán
Az egyetlen gond az volt, hogy már három napja esett az eső, és nem nagyon akart elállni. Szeretek záporban menni, de egy új motorral jobb, ha először szárazon próbálkozik az ember. Reggelre az eső elállt, kitisztult az ég, de minden csuromvizes volt, és a hőmérséklet sem volt magasnak nevezhető. A pályán tudtam meg, hogy összesen háromszor húsz percet mehet mindenki, amiből azt a szomorú következtetést vontam le, hogy körülbelül háromszor 5-6 körre lesz lehetőségem.
Az első csoportban voltam, úgyhogy az aszfaltnak még nem volt ideje felszáradni. Néhány helyen teljesen vizes volt, viszont érdekes módon a kanyarok nem voltak csapadékosak. A három választható program közül először a „Sport” fokozatban kellett a motort kipróbálnunk, amelyben az első három sebességi fokozatban az Aprilia nem adja le a maximális nyomatékát és a gázra sem reagál olyan érzékenyen. Ez a beállítás - véleményem szerint - nem versenypályára való, még akkor sem, ha vizes, de nagyon jól jöhet közúton, ha nem megfelelő a tapadás, és a kevésbé rutinos motorosoknak is ezt ajánlom.
Technológiai fejlesztések Az Aprilia mérnökei joggal büszkék a motorjukra. Egy ütőképes, erős, gyors, könnyű és könnyen kezelhető kétkerekűt szerettek volna, és ezt mind sikerült is megvalósítaniuk. A tervezés során nem kötöttek kompromisszumokat a költségek csökkentése érdekében. Mindenből a lehető legjobbat választották.
A motor fejlesztése három és fél évet vett igénybe. A munkálatokban több mint 800 mérnök vett részt, amelynek során a Superbike-program nélkül is több mint 25 millió eurót költöttek el. A végeredmény egy utcainak álcázott versenymotor, amelynek minden apró részletén látszik, a tervezésnél csak az számított, hogy a pályán jó legyen. A kezelhetőség és a pozitív visszajelzések érdekében nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a váz, a lengővilla merevsége és a motor súlyelosztása tökéletes legyen. A kisméretű, 65 fokos hengerszögű, V4-es motorblokk több szempontból is tökéletes választás. Sokkal keskenyebb, mint egy soros négyhengeres, ezért az egész gép sokkal karcsúbb, a főtengely könnyebb, a hengerelrendezés miatt pedig a súlyelosztás is kedvezőbb. Egy nagyobb, például 90 fokos hengerszögű V motorhoz képest sokkal inkább egy pontba koncentrálódik a tömeg, emellett rövid mérete hosszabb lengővilla használatát teszi lehetővé.
A motor geometriája - csakúgy, mint egy igazi versenymotoron - sok helyen változtatható. Állítani tudjuk a blokk, a lengővillatengely, az első villa tengelyének pozícióját és a villaszöget is, ugyan az ezekhez szükséges kiegészítő alkatrészek csak később lesznek kaphatók. Bár a lengővillatengely és motorblokk pozíciója így is kétféleképpen állítható.
Az RSV4-et gyárilag már versenyzésre alkalmas Ohlins futóművel és kormánylengés-csillapítóval szerelik. A lényeg, hogy a súlyunknak és a vezetési stílusunknak megfelelő rugókat használjunk elöl-hátul. Onnantól kezdve csak beállítás kérdése, hogy viselkedik.
A Brembo fékrendszer egyszerűen tökéletes. Monoblock féknyergek, radiális főfékhenger, az Aprilia által fejlesztett, könnyű, úszó féktárcsa és fémszövetbe burkolt fékcsövek gondoskodnak a megfelelő fékhatásról.
A lámpák, indexek, tükrök és a rendszámtáblatartó könnyen eltávolítható, ha versenypályán szeretnénk az RSV4-et használni. |
Az egyetlen apró negatív dolog, amit tapasztaltam, hogy ezzel a vázgeometria-beállítással és a viszonylag feszesre állított kormánygátlóval is hajlamos volt a motor kicsit szitálni. Nem csapkodott a kormány, csak szép lassan elkezdett mozogni jobbra-balra, ami a hosszú egyenesek végére néha már zavart, de nem volt megoldhatatlan feladat. Ezt az árat általában minden motornál meg kell fizetni, ha azt akarjuk, hogy a kanyarokban jó legyen.
Ami még azonnal feltűnt, hogy minden gond nélkül nagyon keményeket lehetett az RSV-vel fékezni. A fékhatás nem volt meglepő, mert ezt a Brembo fékrendszert már jól ismertem a Ducatiról, de az ritka, hogy gyári első rugókkal ilyet lehessen lassulni, anélkül, hogy a motor eleje azonnal összeesne, amint megérintem a fékkart. Azt nem sikerült kiderítenem, hogy milyen kemény rugók voltak benne, de sokat számít az is, hogy jó az Aprilia súlyelosztása és hogy gyári üléssel is a megfelelő pozícióban tudtam ülni fékezéskor.
A bal kormányszarvon találjuk a Mode kapcsolót, segítségével Sport, Track és Road motorkarakterisztikát állíthatunk be
A második etapon a motor már az erre való „Track” fokozatban volt, ami hatalmas különbséget jelentett a „Sport”-hoz képest. A legkisebb gázadásra is azonnal reagált, és végre érezhettem, hogy mennyire nyomatékos. A maximális fordulatszám elméletileg 14 100, de a fordulatszámmérő szerint egy kicsivel hamarabb letiltott, ezért a szokásosnál jobban kellett figyelnem a fordulatszámmérőre. A vb-s motorjuk 15 000-et forog. Úgy éreztem, hogy erre pályahasználat során szükség is lenne. Megkérdeztem, hogy kapható-e hozzá olyan vezérlő egység, amely engedi az erőforrást többet forogni. Azt a választ kaptam, hogy még minden fejlesztés alatt van, úgyhogy semmit nem lehet kapni hozzá.
A pálya ugyan majdnem teljesen száraz volt, de hihetetlenül csúszott a por és a három nappal ezelőtti autóverseny gumimaradéka miatt. Észnél kellett lenni, mert egy-egy kanyarba befelé a motor hátulja úgy mászott, mintha végig a hátsó féken álltam volna, pedig hozzá sem értem. Ez a része élvezetes volt ugyan, de sajnos nem lehetett olyan határozottan menni, mint ahogy szerettem volna. Páran elestek, ami leginkább annak volt köszönhető, hogy tudtuk, amikor harmadszor megyünk ki, már nem fognak fotózni. A tesztelők pedig megpróbáltak az utolsó alkalmat kihasználva pózolni ahelyett, hogy a tapadásra koncentráltak volna. Itt már éreztem, hogy kicsit kéne állítani a futóművön, de erre nem volt lehetőség, mivel mindig más motorral mentem.
Versenymotoros jellemzők A benzintank nagy része az ülés alatt helyezkedik el, csökkentve ezzel a különbséget, a motor teletankolt és üres állapotban való viselkedése között. A váltó a motorblokk kiszerelése és szétszedése nélkül kivehető. A gázkar nincs közvetlen összeköttetésben a pillangószelepekkel. Mindent a Marelli külön ehhez a motorhoz fejlesztett vezérlőelektronikája szabályoz. A szívócső hossza a fordulatszám függvényében változik. Alacsony fordulaton hosszabb, ezzel nyomatékosabbá téve a motort, nagy fordulaton, amikor a motor teljes erejére van szükség, rövidebb.
Kiegészítőként rengeteg dolog kapható, hogy még versenyképesebbé tegyük Apriliánkat. A leglényegesebbek ezek közül az állítható versenylábtartó, az Öhlins TTX 36 hátsó lengéscsillapító és az Akrapovic kipufogórendszer. A tervek szerint kapható lesz másik műszerfal is, amely együtt tud működni a telemetriával, valamint egy három részből álló, verseny kábelköteget is adnak hozzá. Ez azért jó, mert esés után elég csak a sérült részt kicserélni.
Hasonlóan fejlesztési stádiumban van a Traction Control, azaz kipörgésgátló, de az Aprilia mérnökei szerint az RSV4-en egyébként sincs rá szükség, mert egyszerűen tökéletesen adja le az erőt kigyorsításkor.
|
A harmadik 20 percben teljesen száraz pálya fogadott, és már tapadt is valamennyire.Végre keményen kipróbálhattam mindent, amit akartam. Most már muszáj lett volna állítanom a futóművön, mert az agresszív irányváltásokat nem nagyon tűrte, de mivel tudtam, hogy csak néhány köröm van hátra, nem törődtem vele. Kihoztam belőle, ami benne volt. Persze csak az élvezet kedvéért, mivel senki sem mérte a köridőt, amire egyébként nagyon kíváncsi lettem volna.
Az RSV4 Factory minden szögből gyönyörű
A leggyengébb „Road” fokozatot nem volt lehetőségünk kipróbálni, de ha őszinte akarok lenni, nem is nagyon szerettem volna. Ekkor a motor maximum 140 lóerőt teljesít, és egyik sebességi fokozatban sem adja le a maximális nyomatékát.
Összegzés:
Egy csodálatos versenymotort ismertem meg. Nem is mondhatok negatívumot róla, talán csak a csúszókuplung működhetett volna kicsit finomabban. Azt nem tudom, hogy utcán milyen vele motorozni, de az biztos, hogy szívesen versenyeznék vele.
forrás: http://www.motorrevu.hu/motorteszt/aprilia_rsv4_factory_teszt_gyarilag_versenykesz