Érdekes felmérést készített az Inrix: azt vizsgálta, hogy az adott városban átlagosan mennyit ülnek dugóban az autósok. Budapest jól áll, de így is 162 óra jött ki, ami elképesztően nagy szám...
Az Euronews tette közzé a kutatóintézet eredményeit, kiemelve, hogy a kétszáz vizsgált nagyváros közül Budapest a 30. helyen végzett - egész jó eredmény. Az már annál aggasztóbb, hogy ez a szám évről-évre nő, ugyanis 2017-ben még „csak” 146 órát mértek a magyar fővárosban.
Vegyél robogót, egy hét szabit kapsz mellé!
Európában Róma, Dublin és Párizs a csúcstartó, itt 246-272 órát mértek, ugyanakkor érdemes lenne megnézni, hogy mi változott az elmúlt évben Mannheimben és Hannoverben, ahol drasztikusan, 16 és 21 százalékkal csökkent egy év alatt a dugóban töltött órák száma.

Ideje tenni valamit, mert ha így emelkednek tovább a számok, akkor gyorsan eljutunk az agyonzsúfolt Moszkva, London vagy Milánó szintjére, és tényleg élhetetlen lesz a város.
ötnaponta átlagosan 40-45 órát dolgozik az ember, vagyis ha csak a dugóban töltött 162 óra negyedét megspórolod, máris egy hétnyi szabit nyersz - tiszta haszon, nem?
Motorral ingázni? Bonyolultnak tűnhet, de nem az...
Rendre két érvet hoznak fel a motorral ingázással szemben, nevezetesen, hogy drága és sok időt vesz el az öltözködés. Ezért aztán pénzt és időt sem spórol az ember.
Szerencsére mindkettőt rendkívül könnyű megcáfolni, és ehhez még statisztika sem kell: elég, ha visszapillantunk a saját szezonunkra. 2018-ban még napi két órámat vette el, hogy autóval vagy tömegközlekedéssel járjak dolgozni és haza - mondanom sem kell, milyen „remek érzés” este hatkor még egy órát zötykölődni a légvonalban kb. 8-10 kilométeres táv miatt.

Több mint háromezer kilométert töltöttünk együtt idén a motorral, ennek jó részét városban, jártunk kötelező szervizben, kiválogattuk a télen beszerzendő felszereléseket, kiegészítőket, szóval tényleg teljes képünk van arról, mennyibe kerül a robogózás és mennyit spórolunk vele.
Ne az öltözködés, a parkolás miatt aggódj!
Jöjjenek hát a számok! A Honda SH300i fogyasztása tehát 3,3 liter százanként, azaz 13 Ft/kilométer. Az átlagos karbantartási költség 25-30 ezer forint között mozog hatezer kilométerenként, azaz 5 Ft/km. A kötelező biztosítás elenyésző, de azért ne hagyjuk figyelmen kívül, mondjuk legyen 2 Ft/km, de a valóságban nincs annyi.

Vagyis a benzinköltséget nézve 400 forintot „emészt fel” a napi ingázás, a harminc kilométeres táv: ennyiből két buszjegyet se tudnék venni. Tudom, vannak járulékos költségek, mint tárolás (saját garázs, így ez nálunk nem tétel) vagy a casco, amit mindenki maga dönt el, hogy szüksége van-e rá. Utóbbi egyébként ma már szintén filléres tétel, havi öt rugó körül, szóval ennyit igazán megér.

A költség tehát - biztosítással és értékvesztéssel együtt - egy átlagos, ötezer kilométeres szezonban 170-180 ezer forint, azaz 36 Ft/km. Ez máris kevesebb, mint az autó parkolása volt anno (legolcsóbb lehetőség: 25 ezer Ft/hó, ideális parkolóhely: 58 ezer Ft/hó), és akkor még a kocsi szervizeléséről, tankolásáról nem is beszéltünk. A naponta megspórolt kereken egy óra (30-35 perc oda és vissza) már csak ráadás, hiszen így havonta gyakorlatilag két-három munkanapot megtakarít az SH a sok-sok költség mellett.

Az pedig külön öröm, hogy immáron nem hizlalom, hanem csökkentem a dugókat, torlódásokat, mióta autó helyett motorra ültem. Lehet, hogy ez a megoldás, és így lenne az autósoknak is élhetőbb a város? Akárhogy is, én már hamarabb célba érek, feleannyi benzint pöfékelek el, mint kocsival és nem rostokolok a lámpáknál az idegeskedő sofőrök mögött - megérte váltani.
Átvett cikk, forrás: https://hegylakok.hu/2020/01/vegyel-robogot-egy-het-szabit-kapsz-melle/
írta: N. Barbara
Nyitókép: Résztvevők a Pető Intézet rendhagyó, motoros felvonulással egybekötött tanévnyitóján a fővárosi Szabadság hídon (MTI Fotó: Mohai Balázs)