A sportmotorok legfontosabb és nélkülözhetetlen "alkatrésze" a jó minőségű gumiabroncs, hiszen tapadás nélkül még a legújabb fejlesztésű, legpazarabb szupersport masinák sem érnek fabatkát sem. A puha keverékű gumik ugyan jól fognak kanyarodáskor, azonban a tapadós abroncsok eddig egyet jelentettek a hamar kockára kopó gumikkal. Mivel a legtöbb kilométert egyenesen tesszük meg, ráadásul általában ilyenkor haladunk a legnagyobb sebességgel - ami a legjobban eszi a futófelületet - ezért az ilyen gumik közepe hamar elfogy, ami negatív hatással van a kormányzásra, majd előbb-utóbb cserére szorul. A Pirelli a Diablo Corsa III révén olyan kétkomponensű abroncsot alkotott, amelyen a futófelület két szélének 55-55 milliméteres sávja puhább, a kanyarban való nagyobb hatásfokú tapadás elősegítéséért, míg a középső felületre keményebb keveréket visznek fel a minél több megtehető kilométer, azaz a tartósság érdekében.
A Diablo Corsa III meglepő önbizalmat ad még a leamortizált burkolatú, harmadrendű utakon is, az igazi élvezeteket azonban a jobb minőségű országutak kanyarjai jelentették. Itt az R1-es is igazán elemében érezhette magát az új fejlesztésű gumikon, amik gyorsan felmelegedtek és pályagumikra jellemző módon ragaszkodtak az aszfalthoz.
A pályateszt 14 fokos hőmérsékletben, hol napsütötte, hol fátyolfelhős körülmények között zajlott. A Pirellik már a második melegítő körben kellemesen megleptek egyértelmű csúszáshatárukkal melyet kimondottan csak provokálásra értek el. A harmadik körtől a tizedikig azután végig finoman érezhető visszajelzést nyújtottak, tisztán érezhető csúszáshatárral, a hátsó kerék túlforgása az utolsó körben is jóindulatúan kontrollálható volt a gázzal. A gumiabroncsok szélső felülete tehát valóban pályagumiként viselkedik.
A Diablo Corsa III kerek profilja remek egyensúlyt teremt a közúton szükséges stabilitás és a versenypályán elvárt gyors reakciók között. Az R1 nem rázta a kormányt kigyorsításkor, beszitálásról pedig szó sem volt, ami a túl hegyes profilú első gumik esetén szokott előfordulni. Ennek ellenére kanyarbemenetkor gyors bekormányzást tett lehetővé, anélkül, hogy az R1-es kellemetlenül beesett volna a kanyarokba.
A futófelületi réteg csíkonként kerül a gumira, ezután sütik össze az abroncsot
Az első gumi erős fékezéskor is rendkívül stabilan vezeti az első kereket, ami a széria futóműbeállítással dolgozó Yamaha hátulját finoman meg is táncoltatta, miközben a hátsó kerék el-elemelkedett az aszfalttól, majd mikor újra földet ért, hangos csikkanásokkal jelezte a gumiköpeny keverékének középső, keményebb mivoltát.
Az 1000-es sportgépekhez, így az R1-hez is gyárilag 190/50-es gumikat szerelnek utcai használatra, azonban a Pirelli a versenysportból szerzett tapasztalatai alapján, ezt a fél utcai, fél pálya gumit 190/55-ös méretben készíti, mert így kanyarodáskor nagyobb felületen érintkezik az abroncs az aszfalttal, ezzel növelve a tapadási tényezőt, mindamellett, hogy közúti használat során emiatt semmilyen hátrányos tulajdonság nem jelentkezett.
A gumiabroncsokat Pásztóy Tamás javaslata alapján versenypályára elöl 2,1 Bar, hátul 1,9 Bar nyomással használtuk, közúton a motorkerékpár gyártója által előírt 2,5 Bart alkalmaztuk előre, 2,9 Bart hátra. Közúti használat során ennél két tizeddel alacsonyabb értékre (elöl-hátul) csak akkor érdemes állítani a nyomást, ha kizárólag szerpentinen motorozunk. Hosszabb távon azonban a gyári értéknél alacsonyabb nyomás gyorsabb kopáshoz vezet.A gumiabronccsal megtett 2317 vegyes használatú kilométer (autópálya, országút, szerpentin, város, versenypálya) megtétele után elöl 3,5 mm, hátul 4,0 mm profilmélységet mértünk. Figyelembe véve a gumiabroncsok általános kopási tulajdonságait, a Diablo Corsa III hátsó abroncsa tehát használattól függően akár 8000 kilométert is elmehet mielőtt cserére szorulna. Az első abroncs esetében ez elérheti a 14000 kilométert is.
Így a versenypályán végzett teszt, a megtett kilométerek száma, valamint a kopás mértéke alapján megállapíthatjuk, hogy a Pirelli Diablo Corsa III az utcai sportgumik között kiemelkedő teljesítményt nyújt a tartósságot tekintve, amellett, hogy a versenygumik tapadását, stabilitását és kontrollálhatóságát biztosítja.
forrás:http://www.motorrevu.hu/motorteszt/termekteszt_pirelli_diablo_corsa_iii