Kedves Motorosok, Robogósok!
Motoros tanfolyamokon egyre több helyen megkövetelik az oktatók a bukósisak és kesztyű mellett a motoros lábbelik, csizma vagy protektoros cipő viselését. Miért? Mert motoros baleset esetén, beépített CE szabványos protektoraik révén sokkal jobb védelmet nyújtanak az utcai cipőknél, csúszásmentes motorozáshoz kifeljesztett olaj és benzinálló gumitalpuk van és a membrános kivitelűek még vízállóak is, igy nem áznak át esőben és jobb komfortot biztosítanak, de gyalogláshoz sem kell cipőt váltani, az irodába is bejárhatunk bennük.
Sőt nem is kerülnek többe egy utcai cipőnél. Katt a képre.
Kevés szó esik róla de, létfontosságú védőfelszerelés a protektoros térdvédő. A tudományosan (magyar ortopéd orvosok által) kifejlesztett neoprén anyagú CE protektoros védőezköz nem csak a térdet fenyegető ütések ellen véd, hanem egy sokkal alattomosabb, az izületi megfázás az arthritisz ellen is. Hoszú távon tehát mindenképp kifizetődik egy térdvédő viselése még a legnagyobb melegben is. Az ára pedig egyáltalán nem eget rengető. (10900.-Ft)
Motoros kabát: Ezt is sok oktató kötelezővé teszi. Szerepe kettős a CE protektorok és az erős külső anyag (általában cordura, vagy bőr) révén nagyobb biztonságot nyújt esésnél, valamint a bennük lévő klímamembránnak köszönhetően szél és esővíz elleni védelmet is nyújtanak ezáltal növelve az un. passzív biztonságot. Érdemes háromrétegű motoros kabátokat, dzsekiket választani, mert ezekből kánikulában kivehető a klímamembrán (nem csak a termóbélés) és így teljesen átszellőztethetőek.
Katt a képre:
Kesztyű: A motoros kesztyű már sok helyen kötelező Nyugat-Európában. Nem azért mintha a hatóságokat érdekelné, hogy mennyire fáj egy horzsolás a tenyéren egy esetleges elcsúszásnál, hanem mert aki nem hord kesztyűt és így szenved balesetet annak a felépülése egy apró balesetnél is sokkal hosszadalmasabb. Ez pedig már pénzre megy, mert többe kerül a társadalombiztosításnak.
Itt is válasszunk olyat ami jól véd, (bőr) protektoros és kényelmes. Mostanában terjednek a rövid kesztyűk ezek le-föl vétele gyorsabb és kényelmesebb a hosszúszárúaknál. Aki túrázni szeret választhat már
vízálló kivitelűt.
Bukósisak: Ez a védőeszköz már régóta kötelező Magyarországon. Érdemes már a tanfolyam elején megvenni, hogy ne kelljen a
mások által hordott, beleizzadt tanfolyami sisakokat hordani, ráadásul nem is biztos, hogy találunk méretet.
Akik nagymotorra készülnek (250+ ccm) mindenképpen a komolyabb kompozit anyagú, zárt sisakokban gondolkodjanak, mert
ezeknek általában jobb a töréstesztjük, biztonságosabbak, baleset esetén
nem keltenek akkora vibrációt (agyrázkódás) és könnyebbek is. Hasznos extra a kivehető és mosható belső bélés.Ugyan a mattfekete, nagyon cool és Ghost rider-es, de biztonság szempontjából jobb választás egy világos szín, ugyanis este jobban láthtó.
Reméljük sikerült hasznos tanácsokat adnunk.
Mindenkinek sikeres vizsgázást és balesetmentes motoros szezont kívánunk!
Hunyady András